Prawo rozkodowane: Nowe zagrożenia dla samokontroli kształtują się w USA, 27 listopada, 4 grudnia.

Niepewne zaciski pochodzące zarówno ze Skarbu jak i z Izby w Stanach Zjednoczonych prowadzą w tym tygodniu Law Decoded.

Notatka redaktora

Od kilku tygodni w Stanach Zjednoczonych krążą pogłoski, że Departament Skarbu pod przywództwem Stevena Mnuchina planuje jakiś rodzaj regulacji prawnych mających na celu zakazanie lub poważne ograniczenie posiadania własnych portfeli kryptokurwalutowych.

Skarb Państwa nie wydał żadnych publicznych oświadczeń na poparcie tych pogłosek, ale są one na tyle uporczywe i wszechobecne, że warto na nie zwrócić uwagę. W szerszym cyklu wiadomości finansowych, sekretarz Mnuchin jest obecnie pod dużo większą kontrolą w związku z jego planami zwrotu prawie pół biliona dolarów niewydanych funduszy z ustawy o opiece marcowej na Fundusz Ogólny do końca roku, do którego dostępu administracja Joe Bidena potrzebowałaby zgody kongresu. Jest on również w drodze do wyjścia, więc naprawdę tylko rozlicza się w tym momencie.

W tym tygodniu nie jest to jedyne zagrożenie dla krypty na horyzoncie, ale jest to ciekawe pytanie. Bez ustawowej obrony własnej i nie zaksięgowanych portfeli z Kongresu, nie ma naprawdę nic, co powstrzyma nakaz skarbowy od posiadania wagi prawnej, przynajmniej na jakiś czas. Ja, na przykład, nie wierzę w to, że Skarb Państwa posiada technologiczne środki, które pozwoliłyby na egzekwowanie jakiejkolwiek blokady w odniesieniu do portfeli nieposiadających zabezpieczeń. Jeżeli jednak departament ma prawo pozwać Coinbase’a, Krakena lub Gemini’ego za transakcje dotyczące portfeli nienotowanych, to nie ma wątpliwości, że takie posunięcie spowodowałoby zamrożenie całego rynku.

Wojna z Monetami Stabilnymi?

W czwartek wieczorem, Rep. Rashida Tlaib (D-MI) wprowadził nowy projekt ustawy, który zmusiłby stabilne monety do przestrzegania przepisów bankowych.

Tlaib stwierdził, że logika projektu ustawy to „liczne bariery w dostępie do głównych instytucji finansowych i korzystaniu z nich“, które skłoniły wiele osób o niskich i średnich dochodach do szukania alternatywnych rozwiązań, takich jak stablecoins, co zdaniem Tlaiba może wykorzystać tych ludzi – co nie jest niesprawiedliwe, ale proponowane rozwiązanie polegające na powieleniu wymagań istniejącego systemu finansowego wydaje się przywracać tym ludziom równowagę.

Projekt ustawy spotkał się z natychmiastowym, powszechnym potępieniem ze wszystkich zakątków społeczności krypto walutowej, która ostro skrytykowała ustawodawstwo za lekceważenie potencjału kryptońskiej pomocy dla osób niebankrutujących, a także za rzekome uznanie operatorów węzłów za tych samych, co nadajniki pieniędzy.

Tlaib i współsponsorzy Stephen Lynch (D-MA) i Jesús García (D-IL) zasiadają w Komisji Usług Finansowych Izby, która znalazła się na pierwszej linii frontu konfliktów z Diem Facebooka (z domu Libra) oraz przepisów mających na celu rozszerzenie płatności federalnych w następstwie pandemii COVID-19. Rzeczywiste szanse na wejście tej ustawy w życie są minimalne, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że wkrótce ma się odbyć nowy Kongres. Wydaje się jednak, że członkowie komitetu planują utrzymać innowacje w sektorze prywatnym w zakresie kryptografii na napiętej smyczy, co jest dość zwodnicze.

Facebook’s Libra, alias Diem

Mówiąc o kontrowersyjnych stabilnych monetach, Libra Association zmieniło nazwę na Diem Association od początku tygodnia.

Istnieje stara zasada, że nie można wybrać własnego pseudonimu. Wyczarowujące obrazy nowego, wschodzącego dnia, przejście na Diem następuje po tym, jak Libra spędziła pierwsze półtora roku swojego rozwoju, stając się całkowicie rozkołysana przez regulatorów. Następnie stowarzyszenie zaopatrzyło zespół wykonawczy w specjalistów ds. zgodności. Jest jednak całkiem jasne, że zmiana nazwy jest w dużej mierze manewrem PR, który oddala inicjatywę od tych wczesnych zmagań.

Wraz z ogłoszeniem Libry na Facebooku wiosną zeszłego roku powstał schemat dla Libra Association, który teoretycznie rozproszy władzę z Facebooka na 100 korporacyjnych członków stowarzyszenia, którzy będą podejmować decyzje w drodze głosowania. Ale nikt tego nie kupił. Kongres wciągnął Marka Zuckerberga, aby odpowiedzieć za projekt. Nagłówki wciąż identyfikują go jako „Librę Facebooka“.

Rejestr korporacyjny Szwajcarii, w którym znajduje się Libra, musi jeszcze publicznie zmienić Stowarzyszenie Libra na Stowarzyszenie Diem. Ale mimo to, ciekawe będzie zobaczyć, jak skuteczna będzie ta zmiana. Ostatecznie będzie to zależało od tego, jak zapomniani są regulatorzy i jak dużą siłę pociągową może podnieść pierwszy żeton Diem, który będzie dolar-pegged, kiedy zostanie wprowadzony na rynek.

FinHub SEC dostaje aktualizację

Wczoraj Komisja Papierów Wartościowych i Giełd ogłosiła, że Strategic Hub for Innovation and Financial Technology, czyli FinHub, staje się samodzielnym biurem.

Jest bardzo mało powodów, by większość ludzi wiedziała, co ta niezależność oznacza. Nie oznacza to, że FinHub jest nieuczciwy, ale oznacza, że jest na tym samym poziomie co inne biura, takie jak International Affairs czy Compliance and Inspections.

Od 2018 roku FinHub jest miejscem spotkań firm z branży technologii finansowych, które chcą nawiązać kontakt z Komisją Papierów Wartościowych i Giełd, ale zawsze był w dziale Corporate Finance. Liderka FinHubu, Valerie Szczepanik, która wcześniej podlegała dyrektorowi ds. finansów korporacyjnych Williamowi Hinmanowi, teraz będzie samodzielnie pełniła funkcję dyrektora, podlegając przewodniczącemu Komisji Papierów Wartościowych i Giełd.

Podobnie jak w przypadku wielu wydarzeń, które mają obecnie miejsce w przypadku organów regulacyjnych, które mają do czynienia z rotacją nominowanych osób, tak i w tym przypadku mamy do czynienia z atmosferą niedokończonego biznesu. Zarówno Hinman, jak i przewodniczący SEC Jay Clayton wkrótce wyjeżdżają. Fakt, że uznali oni zmianę strukturalną w celu podkreślenia znaczenia nowych technologii w SEC za sprawę wartą uwagi przed wyjazdem, jest sam w sobie znaczący. Trudno jest cofnąć tego rodzaju zmianę instytucjonalną, gdy już do niej dojdzie.

Więcej informacji

Coin Center’s Peter Van Valkenburgh mówi o niezliczonych problemach z STABLE Act.

Pisząc dla Rady Atlantyckiej, Hung Tran twierdzi, że cyfrowy juan miałby przed sobą długą drogę, zanim poważnie zagroziłby dominacji dolara.

David Zaslowsky z firmy prawniczej Baker McKenzie bloguje na temat kryptońskiej odpowiedzi społeczności na ustawę STABLE.

admin